Choć wybór odpowiedniego oleju silnikowego wydaje się łatwy, okazuje się, że stanowi to coraz częstszy problem. Na ogół jest jasne, że każdy pojazd potrzebuje oleju silnikowego o określonym oznaczeniu. Dostępny na rynku asortyment to jednak nie tylko różne marki, ale także różne parametry. Co powinieneś wiedzieć na temat olejów silnikowych? Jaka jest różnica pomiędzy olejem 5w30 a 5w40? I co to w ogóle oznacza?

Specyfikacja olejów silnikowych - jakie znaczenie mają dla pojazdu?

Olej silnikowy ma przede wszystkim zredukować tarcie w jednostce napędowej. Dzięki temu silnik (a właściwie jego poszczególne części) mają szansę zaznać dłuższej żywotności. Dodatkowo, olej silnikowy chroni przed korozją, zapobiega odkładaniu się zanieczyszczeń i pomaga utrzymać prawidłową temperaturę silnika. 

Znaczna część olejów dostępnych w sklepach to połączenie trzech głównych składników - oleju bazowego, dodatków uszlachetniających i regulatorów lepkości. Różnica między parametrami może być jednak znacząca. Wybór odpowiedniego oleju jest więc podstawą podczas okresowej obsługi technicznej pojazdu. Dzięki regularnej wymianie oleju i zastosowaniu tego właściwego, silnik oraz część innych urządzeń, na które ma on wpływ będą używane w odpowiednich warunkach. To sprawi, że wspomniane elementy nie zostaną zużyte przedwcześnie.

Rodzaje olejów silnikowych

Oleje silnikowe dzielą się na trzy rodzaje - mineralne, syntetyczne i półsyntetyczne. Różnią je właściwości wynikające z odmiennego procesu produkcji. Oleje mineralne produkowane są z ropy naftowej, za to oleje syntetyczne i półsyntetyczne tworzone są z surowców pochodnych od ropy naftowej. Za najlepsze uznaje się oleje syntetyczne, ponieważ wykazują najlepszą ochronę dla ruchomych elementów silnika.

 

Różnica między olejem 5w30 a 5w40

Oleje silnikowe dzielone są ze względu na klasę lepkości. Cyfra przed literą “w” oznacza płynność oleju przy niskich temperaturach. Im niższa liczba, tym niższa może być temperatura, przy której olej nie będzie tracić swoich właściwości. Tak samo działa to w drugą stronę. Im wyższa liczba po literze “w”, tym wyższa może być temperatura otoczenia, przy której dany olej może zostać zastosowany.

 

Podstawową różnicą między olejami jest to, że olej silnikowy 5w40 jest bardziej lepki w wyższych temperaturach. To oznacza, że silnik zostanie lepiej przez niego nasmarowany w wyższych temperaturach w porównaniu z olejem 5w30. W ich przypadku lepkość olejów w zimie jest taka sama.