Co ile wymieniać filtr paliwa? Zobacz, co zalecają specjaliści!

Filtr paliwa jest niezwykle ważną częścią układu zasilania. Niestety, jego wymiana jest często zaniedbywana. Ten niepozorny element ma znaczący wpływ na sprawność i żywotność silnika, dlatego warto dbać o jego regularny serwis. Co ile wymieniać filtr paliwa?

Funkcje filtra paliwa

W paliwie zawsze znajdują się zanieczyszczenia, takie jak pyły, cząsteczki organiczne czy woda. Zadaniem filtra paliwa jest ich usunięcie, co zapewnia ochronę silnika i poszczególnych komponentów układu zasilania. Zapchanie systemu oczyszczania może być przyczyną wielu groźnych kosztownych awarii. Najlepszym sposobem utrzymania dobrego stanu filtra jest jego regularna wymiana. Co ile wymieniać filtr paliwa?

Wymiana filtra paliwa – zalecenia specjalistów

Według fachowców, wymiany filtra paliwa najlepiej dokonywać przy każdym przeglądzie samochodu, czyli maksymalnie po przejechaniu około 20 tysięcy kilometrów. W zależności od producenta pojazdu zalecenia te mogą się różnić. W niektórych modelach zainstalowanie nowego filtra rekomenduje się dopiero po zrobieniu 100 tysięcy kilometrów przebiegu. Co ile wymienia się filtr paliwa w praktyce? Większość kierowców robi to zazwyczaj po przejechaniu od 15 do 50 tysięcy kilometrów.

Nieco inaczej wygląda serwisowanie pojazdów z silnikami dieslowymi, które muszą być odpowiednio chronione przed wodą. Co ile wymieniać filtr paliwa w dieslach? W tym przypadku najlepiej robić to przed sezonem jesienno-zimowym, w którym pojawia się ryzyko zamarzania wody w układzie.

Od czego zależy skuteczność filtra paliwa?

Jak już wspomnieliśmy, precyzyjne określenie tego, co ile wymieniać filtr paliwa może być trudne. W zależności od modelu w pojazdach stosowane są różne systemy oczyszczania. Ich trwałość warunkowana jest między innymi przez czynniki, takie jak:

jakość filtra – która zależy przede wszystkim od wykorzystanych w nim materiałów;

rodzaj paliwa – trwałość filtrów paliwa w dieslach jest zazwyczaj znacznie krótsza niż w silnikach benzynowych;

jakość paliwa – im bardziej zanieczyszczone paliwo, tym krótsza żywotność filtra.

Konsekwencje zaniedbania wymiany

Zwlekanie z wymianą filtra może doprowadzić do poważnych i kosztownych usterek. Choć efekty korzystania ze zużytego systemu oczyszczania są początkowo niedostrzegalne, w dłuższej perspektywie mogą pojawić się problemy, takie jak korozja silnika, zapowietrzenie układu, uszkodzenia tłoków lub awarie wtryskiwaczy. Na szczęście, wiedza o tym, co ile wymieniać filtr paliwa, pozwala uniknąć tego typu konsekwencji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl