Co ile wymieniać filtr powietrza? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Filtr powietrza to system oczyszczania, który odpowiada za jakość powietrza dostającego się do układu dolotowego i silnika. Jego podstawowym zadaniem jest usuwanie pyłów, spalin i kurzu. Jak większość filtrów, wymaga on regularnej wymiany. Co ile wymieniać filtr powietrza i dlaczego trzeba to robić?

Filtr powietrza do czego służy?

Filtry powietrza chronią silnik przed zanieczyszczeniami i zapobiegają jego uszkodzeniom. Zaniedbanie regularnej wymiany tego systemu oczyszczania może prowadzić do jego zatkania i zużycia elementów ciernych w silniku. Co ile wymieniać filtr powietrza, żeby uniknąć ewentualnej awarii?

Co ile wymieniać filtr powietrza?

Zalecenia dotyczące tego, co ile wymieniać filtr powietrza, mogą się różnić w zależności od producenta danej części. Średnie wartości, które najczęściej pojawiają się w instrukcjach to około 20-40 tysięcy km przebiegu. Specjaliści rekomendują jednak, by filtr powietrza wymieniać raz w roku lub po przejechaniu 15-20 tysięcy kilometrów. Warto pamiętać, że okres zużycia filtra jest zależny od warunków, w których użytkowany jest pojazd. Systemy oczyszczania powietrza zużywają się znacznie szybciej w przypadku częstych dojazdów po zanieczyszczonych drogach polnych czy piaszczystych.

Regularna wymiana filtra powietrza dlaczego warto?

Regularna wymiana filtra powietrza przyczynia się do wydłużenia żywotności silnika i poprawy jego wydajności. Warto zaznaczyć, że serwis tego typu filtrów zazwyczaj nie wiąże się z dużymi wydatkami. Cena filtra powietrza waha się w przedziale od 20 do około 250 złotych. To znacznie mniejszy wydatek niż kosztowne naprawy silnika, do których może doprowadzić zaniedbanie wymiany filtra.

Jak wymienić filtr powietrza?

Jeśli wiesz już, co ile wymieniać filtr powietrza, pozostaje pytanie – jak to zrobić? To prosty zabieg, który możesz wykonać samodzielnie. Przedstawiamy krótką instrukcję krok po kroku:

1. Znajdź puszkę z filtrem – najczęściej zamontowana jest z boku silnika.

2. Zdejmij pokrywkę puszki, uważając, by nie uszkodzić jej zatrzasków.

3. Wyjmij stary, zużyty filtr.

4. Oczyść puszkę z zanieczyszczeń przy pomocy wilgotnej ściereczki.

5. Włóż czysty filtr tak, by równo przylegał do obudowy.

6. Załóż pokrywę – gotowe, filtr wymieniony!

Jak widzisz, wymiana filtra powietrza nie wymaga wizyty w warsztacie i nie wiąże się z dużymi wydatkami. Filtr powietrza ma bardzo istotny wpływ na pracę silnika, dlatego warto pamiętać o jego regularnym serwisowaniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl