Filtr sprężonego powietrza – działanie i rodzaje

Sprężone powietrze wykorzystuje się powszechnie w wielu zakładach usługowych i przemysłowych. Jego optymalne przygotowanie może wymagać szeregu procesów, takich jak oczyszczenie, redukcja i odolejenie. Dzięki tym czynnościom możliwe jest utrzymanie elementów układów w dobrym stanie, co przedłuża czas ich eksploatacji. Jak działa filtr sprężonego powietrza i jakie są rodzaje tego typu oczyszczaczy?

Działanie filtra

W powietrzu atmosferycznym znajduje się wiele zanieczyszczeń, które przedostają się do układów w trakcie zasysania. Są to między innymi pyły, wilgoć i węglowodory. Zgodnie z najnowszymi danymi metr sześcienny pierwotnie pobieranego powietrza może zawierać aż 190 milionów cząsteczek zanieczyszczeń. Kolejna część może pochodzić z instalacji i przewodów, w których pojawia się na przykład korozja. Filtr sprężonego powietrza odpowiada za usunięcie wymienionych elementów. W zależności od modelu może charakteryzować się różną dokładnością oczyszczania. Wychwytuje przede wszystkim cząstki stałe, zatrzymuje też wytrąconą z pary wodę i większe drobiny oleju.

Rodzaje filtrów

Na rynku dostępne są filtry sprężonego powietrza o różnych parametrach. Standardowy poziom usuwania zanieczyszczeń to 40 μm. Taka wartość zapewnia sprawną pracę instalacji. Przy precyzyjnych elementach pneumatyki zaleca się wykorzystanie procesu filtracji na poziomie 5 μm. Szczegółowe informacje o klasach czystości powietrza znajdują się w normie ISO 8573-1:2010. W zależności od przeznaczenia filtry mogą dzielić się między innymi na wstępne, sterylne i zawierające węgiel aktywny. Wśród producentów polecić można na przykład marki takie jak OMI, ZENDER czy WALKER.

Zalety korzystania z filtrów

Powodów, dla których warto korzystać z filtrów sprężonego powietrza, jest wiele. Oto kilka z nich:

- zapewniają najwyższą jakość powietrza,

- zmniejszają koszty produkcji,

- przedłużają bezproblemową eksploatację sprzętu,

- pozwalają uniknąć szybszego zużycia i uszkodzeń urządzeń.

Jak widzisz, filtry sprężonego powietrza to bardzo ważny element w procesie przygotowania medium. Mamy nadzieję, że nasz tekst dostarczył Ci interesujących informacji i wiesz już, jak działają oczyszczacze tego typu. Jeśli szukasz filtra o takim działaniu, sprawdź propozycje Filterland.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl