Filtry niezbędne w maszynach rolniczych – rodzaje i eksploatacja

Prowadząc gospodarstwo rolne, niezbędne jest posiadanie wszelkich maszyn rolniczych. Najczęściej wykorzystywane są traktory, kombajny i ładowarki. Maszyny te napędzane są różnymi silnikami. By mogły idealnie pracować, zaopatrzone są w dedykowane filtry. Te z kolei należy wymieniać, by nie doprowadzić do awarii maszyny. Jakie zatem filtry w maszynach rolniczych pojawiają się najczęściej? Jak często je wymieniać ? Jakie marki filtrów wybrać, by służyły na dłużej? Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania znajdziesz poniżej.

Po co są filtry w maszynach rolniczych?

Zadaniem filtrów do maszyn rolniczych jest oczyszczanie z wszelkich zabrudzeń całych układów występujących wewnątrz maszyny. Ze względu na rodzaj i charakter pracy, jaką wykonują, są szczególnie narażone na powstawanie zanieczyszczeń w kabinie czy wewnątrz układów.

Jakie są rodzaje filtrów w maszynach rolniczych?

Do podstawowych rodzajów filtrów, występujących w maszynach rolniczych zaliczamy filtr oleju, powietrza, kabiny, a także – filtr paliwa i filtr hydrauliczny.

Filtr oleju – niezastąpiony element każdej maszyny

Filtry oleju montowane są zawsze, gdy maszyny rolnicze napędzane paliwem. Olej silnikowy, także ten wysokiej jakości, może zawierać zanieczyszczenia. Podczas pracy pojazdu lub maszyny w oleju mogą zbierać się i zalegać zanieczyszczenia. To z kolei, w szybkim czasie doprowadzić może do uszkodzenia maszyny. To właśnie zadaniem filtru oleju jest, by chronić przed uszkodzeniem np. silnika. Należy pamiętać, by filtr był systematycznie wymieniany na nowy. Tylko wtedy będzie działał niezawodnie. To dobra praktyka. Dzięki temu optymalnie wykorzystasz moc silnika, poprawisz osiągi maszyny oraz zapobiegniesz zbyt dużemu zużyciu paliwa. Wybierając odpowiedni filtr do maszyny rolniczej, postaw na jakość i markę. Wśród licznych producentów, możesz wybrać filtry takich marek jak np. John Deere, New Holland, Case, Polmot Ursus.

Filtry powietrza i filtry kabinowe – jakie mają znaczenie w maszynach rolniczych?

Filtry powietrza i filtry kabinowe to niezwykle ważne elementy w budowie każdej maszyny. Dzięki nim powietrze jest wolne od zanieczyszczeń. To natomiast sprawia, że procesy zachodzące w trakcie pracy maszyny przebiegają w sposób prawidłowy. Co więcej, poprawia się wydajność i długość użytkowania urządzenia. Zastosowanie filtrów ma także duże znaczenie dla zdrowia samego rolnika. Dzięki nim, podczas pracy kombajnem uniknąć może nadmiernego wdychania pyłków zbóż czy unoszącego się kurzu. Warto pamiętać, by po każdej intensywnej pracy sprawdzić stan obu filtrów. Jeśli zajdzie potrzeba, należy wymienić je na nowe. Gdy filtr jest niesprawny, może negatywnie wpłynąć na wydajność pracy maszyny. Wówczas zauważyć można spadek mocy oraz zwiększony pobór paliwa.

Funkcjonalność filtrów hydraulicznych w maszynach rolniczych

Filtry hydrauliczne mają za zadanie usunąć z cieczy roboczej wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Wysokiej jakości filtry poradzą sobie z usunięciem wody, związków chemicznych, bakterii i kwasów. Zastosowanie filtrów skutecznie wspomaga funkcjonowanie całego układu hydraulicznego maszyny. Wiele badań dowodzi, że przyczyną awarii systemów hydraulicznych w maszynach rolniczych, są właśnie zanieczyszczenia cieczy roboczej. Zatem ich rola jest niezastąpiona i przyczynia się do zwiększenia żywotności i wydajności maszyny.

Filtr paliwa – bezpieczeństwo dla silnika

Silnik to serce każdej maszyny rolniczej. Jest bardzo ważnym elementem i wykonuje dużą pracę podczas pracy urządzenia. Niestety kilka miesięcy pracy na zanieczyszczonym paliwie i awaria całego systemu paliwowego jest nieunikniona. Koszty napraw są duże, zatem lepiej jest zapobiegać takim nieprzyjemnym sytuacjom. Dlatego dobrze jest zainwestować w dobrej klasy filtr oleju i cieszyć się długą żywotnością potrzebnych maszyn.

Producenci maszyn rolniczych, również zajmują się produkcja części zamiennych do nich. Ma to szczególne znaczenie dla funkcjonowanie sprzętu na najwyższym poziomie. Wymiana części na oryginalne z pewnością wydłuży czas i żywotność elementów, jak i całej maszyny. Wśród liderów marek sprzętów rolniczych wyróżniają się takie marki jak Zetor, John Deere, NEw Holland, Case, Lamborghini.

Różnorodność filtrów zastosowanych w budowie maszyn rolniczych oraz ich przeznaczenie jest nieocenione w funkcjonowaniu każdej z nich. Ciągła praca w niekorzystnych warunkach może przyczyniać się do zwiększonego wpływu zanieczyszczeń. Dlatego bardzo ważne jest, by filtry do maszyn rolniczych kontrolować systematycznie i wymieniać na bieżąco. Taka dbałość o potrzebny rolnikowi sprzęt z pewnością odpłaci mu wydajnością i bezawaryjnością maszyn.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl