Ile trwa wymiana oleju i co jaki czas warto ją zrobić?

Wymiana oleju silnikowego to jedna z czynności, jaką kierowca zleca u mechanika samochodowego. Niektórzy wolą oszczędzić na takiej usłudze i wykonać tę czynność samodzielnie. Ile trwa wymiana oleju i jak się do niej zabrać?

Klucz do bezawaryjnej eksploatacji samochodu

Olej ma bardzo istotne znaczenie w każdym silniku. To dlatego warto dbać o jego właściwy poziom. Smaruje poszczególne elementy „serca” samochodu, niwelując tarcie i opory wewnętrzne w jednostce. To niejedyna zaleta oleju. Jego obecność skutecznie chłodzi różnego typu podzespoły, chroni także silnik przed korozją. Warunki, w jakich pracuje, są dość specyficzne. Sprawia to, że olej dość szybko się zużywa. Rzadko wymieniany sprawia, że silnik znacznie traci na swojej żywotności. Łatwiej wówczas o problemy eksploatacyjne naszego samochodu. Ile trwa wymiana oleju? Zwykle niewiele ponad godzinę.

Co ile tysięcy kilometrów zmienia się olej?

W latach 90. ubiegłego wieku zalecano wymianę oleju co 5 tysięcy kilometrów. Działo się tak ze względu na kiepskiej jakości środki smarne. Obecnie ten rygor dotyczy właścicieli skuterów, motocykli oraz samochodów wyczynowych, startujących w zawodach off-roadowych. Inni użytkownicy mogą wymieniać olej co 10-15 tys. km lub raz do roku. Ile trwa wymiana oleju? Niewiele, ale korzystając z pomocy mechanika, najczęściej trzeba czekać na swoją kolej. Przy samodzielnej wymianie należy pilnować zaleceń producenta, dotyczących klasy jakościowej i lepkości oleju. W sklepie Filter Land łatwo dobrać odpowiedni środek smarujący, dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Ile trwa wymiana oleju w przydomowym garażu?

Wiele zależy od tego, jakim sprzętem dysponujemy. Najlepiej wymieniać olej w garażu z kanałem. Przydaje się także specjalna rampa, dostępna na stacjach benzynowych lub podnośnik. Pojazd należy zabezpieczyć przed stoczeniem. Łatwiej spuszcza się olej podgrzany, stąd warto rozgrzać nieco jednostkę napędową. Wyższa temperatura rozrzedzi środek smarny i przyspieszy jej wyciekanie z układu. Wyeksploatowany olej zlewa się do pojemnika, ustawionego pod zaworem spustowym. Najczęściej wlewa się 3-4 litry oleju. Nowy olej najlepiej wlewać przy pomocy lejka. Serwis olejowy warto połączyć z wymianą filtra, którego koszty są niewielkie.

Olej samochodowy, jak również lubrykant, stosowany przy innych maszynach, dość ciężko zmyć z ubrań. Zaleca się go wymieniać w rękawiczkach i specjalnym ubraniu ochronnym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl