Jak bezproblemowo odkręcić filtr oleju?

Wymiana filtra olejowego może odbyć się nie tylko w warsztacie samochodowym. Jeśli tylko mamy taką chęć, możemy podjąć się tego zadania osobiście, w garażu. Można wykonać to w tym samym czasie, co wymiana oleju. Zapewnia to regularność i dobrą kondycję filtra. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy odkręcaniu filtra oleju, żeby nie przysporzyć sobie problemu w trakcie wymiany.

Przygotowania

Dotarcie do filtra oleju w celu jego odkręcenia i wymiany jest możliwe od góry, jak i od dołu samochodu. To drugie rozwiązanie jest wygodne jedynie w przypadku korzystania z kanału lub podnośnika. Pod samochodem powinna znaleźć się miska, wiadro lub inne naczynie, w którym może zbierać się ściekający podczas wymiany olej. Poza naczyniem, należy przygotować narzędzia przydatne w odkręceniu starego i dokręceniu nowego filtra, oczywiście: nowy filtr oraz nowy olej silnikowy, którym należy posmarować uszczelkę nowego filtra, dla lepszego dopasowania. Warto zadbać o rękawiczki i odzież roboczą – możliwość kontaktu z olejem to gwarantowane zabrudzenia na dłoniach oraz odzieży.

Odpowiedni sprzęt

Do odkręcania filtra oleju można wykorzystać specjalny klucz. Jest to bardzo przydatne narzędzie, choć może nie być często używane. Najlepiej sięgnąć po klucz z możliwością regulacji, żeby wykorzystać go w różnych pojazdach. Często regulowany klucz ma pasek lub łańcuch rowerowy, który zaciska się tak, aby uzyskać odpowiedni rozmiar. Można także spróbować obyć się bez klucza. Wtedy pomoże odpowiedni klucz płaski, co nie jest działaniem zbyt wygodnym, ale jak najbardziej możliwym. Można także podjąć się przebicia filtra za pomocą pręta, przecinaka lub śrubokrętu. Później konieczne jest przekręcenie filtra w lewo – powinien dać się odkręcić.

Montaż filtra jest równie ważny

Należy zwrócić uwagę nie tylko w trakcie odkręcania starego filtra, jak i montowaniu nowego. Nie ma konieczności przytwierdzania go na tak zwany „mur beton”. Wystarczy dokręcić filtr ręką lub co najwyżej poprawić jeszcze ćwierć obrotu łopatką. W innym przypadku, przy kolejnej wymianie, może dojść do nieoczekiwanych problemów z… odkręceniem filtra oleju. W przypadku napraw konieczna jest uwaga i umiar – przesada w obie strony może okazać się szkodliwa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl