Jak wymienić filtr kabinowy w maszynach ciężkich?

Tak, jak w każdym pojeździe osobowym, tak i w ciężkim sprzęcie występują filtry kabinowe. Ich zadanie jest bardzo podobne do tego, jakie pełnią w pojazdach codziennego użytku. To dzięki nim operatorzy i kierowcy przebywając w kabinie, mogą oddychać czystym powietrzem, także w trudnych warunkach pracy. Co się dzieje gdy czujesz, że z każdym dniem pracy jest to coraz trudniejsze? Najwyższy czas na wymianę tego ważnego elementu!

Jaki jest sens wymiany filtra kabinowego? Czy jest to część najmniejszej wagi?

Powszechne przekonanie głosi, że filtry kabinowe nie są istotnym elementem pojazdu. Zwykle ich wymiana wiąże się z dodatkowymi kosztami, a wadliwe działanie nie wpływa znacząco na stan techniczny maszyny. Musisz jednak pamiętać, że te części służą przede wszystkim tobie, jako kierowcy, zwykle przebywającemu w kabinie kilka godzin. Z całą pewnością czyste powietrze pomoże ci utrzymać koncentrację i zniwelować zmęczenie. Będziesz bardziej wydajny i jednocześnie nie będziesz stwarzał zagrożenia dla osób trzecich. Filtr kabinowy należy wymieniać regularnie - nie rzadziej niż raz w roku, a najlepiej bezpośrednio po zakończeniu zimy.

Co zwiastuje koniec żywotności filtra kabinowego? Nie musisz do niego zaglądać by to ocenić!

Wymiana filtra kabinowego powinna następować dość systematycznie. To jeden z elementów eksploatacyjnych, który bez względu na to, jak korzysta się ze sprzętu, z biegiem czasu traci swoje właściwości. Nie ma jednak konieczności rozbierania paneli oraz osłon i sprawdzania, czy ukryty w nich filtr nadaje się do użytku. Oczywiście jak masz do niego dostęp przy okazji innych napraw, warto do niego zajrzeć. Jeśli zobaczysz, że w miejscu przepływu powietrza materiał wyraźnie zszarzał, albo jest wręcz czarny to niechybny znak, że należy wstawić nowy.

Trzy zwiastuny, które zmuszą cię do wymiany filtra

Zwykle jednak zużyty filtr kabinowy daje charakterystyczne objawy. Jednym z nich jest nieprzyjemny zapach powietrza, zwłaszcza podczas pierwszych kilkunastu sekund użytkowania wentylacji. Jeśli posiadasz klimatyzację w kabinie to zużyty filtr może powodować nadmierne parowanie szyb. Jest także realne, że z niewyjaśnionych przyczyn nie masz filtra w swojej maszynie. Być może, ktoś nie włożył nowego podczas wymiany, albo wyjął go w celu przełożenia w inne miejsce. Jeśli tak jest, z całą pewnością zacznie cię drażnić widok pyłu osadzającego się w kokpicie. Jeśli zauważyłeś którykolwiek z tych objawów, powinieneś przystąpić do wymiany wyposażenia.

Wymiana filtra kabinowego - czy potrzebny będzie mechanik?

Zwykle wymiana filtra kabinowego nie jest zadaniem dla mechanika. Doświadczony kierowca powinien dokonać jej w kilkanaście minut. Należy jednak zwrócić uwagę, że niektóre pojazdy mogą posiadać utrudniony dostęp do wymienianej części. Ponadto sprawa może się komplikować jeśli filtr kabinowy wspiera w działaniu klimatyzację. W takich przypadkach cały proces demontażu i montażu może się wydłużyć. Zupełnie inną kwestią są sprawy formalne związane z gwarancją. W nowych pojazdach, ciągnikach, koparkach czy kombajnach takie naprawy poza autoryzowanym serwisem mogą skutkować unieważnieniem gwarancji.

Jak wymienić filtr kabinowy? Zwróć uwagę na prawidłowy model

Podczas wymiany filtra kabinowego bardzo często sięgamy po zamienniki. W takich sytuacjach warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, co i jak montujemy. Podczas szybkich wymian łatwo o błąd i zainstalowanie nieprawidłowego modelu. W takim przypadku zwykle powietrze wykorzysta nieszczelności i będzie się dostawać do kabiny bez konieczności przeciskania się przez włókna oddzielające je od pyłu, pyłków i wilgoci. Nie trudno się domyślić, że w takim przypadku to prowadzący pojazd będzie narażony na nieprawidłowe działanie instalacji. Warto także wybrać modele wyższej generacji, w których wykorzystuje się węgiel aktywny, dodatkowe warstwy HEPA oraz inne czynniki zwiększające jego skuteczność.

Filtr kabinowy nie może być zwykłym materiałem - koniecznie sprawdź certyfikaty jakości

Podczas wymiany filtra kabinowego na nowy zwróć szczególną uwagę jaki stopień oczyszczania powietrza deklaruje producent. W opisie produktu znajdziesz takie szczegóły, jak wykorzystanie węgla aktywnego w całym procesie lub dodatkowych warstw materiałów. Każde z nich ma osobne parametry, które deklarują docelową skuteczność. Zwróć na to uwagę, gdyż to jeden z podstawowych parametrów, a wybór produktu wyższej klasy z całą pewnością pozytywnie odbije się na komforcie pracy kierowcy i operatora.

Drobny szczegół robiący różnicę!

Na koniec chcieliśmy dodać, że sprawność maszyn jest mierzalna na wielu poziomach, a najlepszych cechuje dbałość nawet o najdrobniejsze szczegóły. Nie ma sensu oszczędzać na wymianie filtrów kabinowych, bo taki koszt jest niewielki - zwłaszcza w kontekście maszyn rolniczych, budowlanych czy drogowych. Niewielkim nakładem finansowym możesz znacząco podnieść jakość pracy, która i tak z definicji nie należy do najłatwiejszych. Nieodpowiedzialnym jest narażanie siebie, swoich pracowników czy bliskich na nieprawidłowe działanie filtra kabinowego. Z doświadczenia wiemy, że oddychanie pełną piersią pomaga w utrzymaniu koncentracji i poprawia jakość wykonywanych zadań.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl