Jak wymienić filtr paliwa? Instrukcja w pięciu krokach

Filtr paliwa odpowiada za usuwanie zanieczyszczeń, które niemal zawsze znajdują się w paliwie. To bardzo ważny element, a jego stan ma wpływ na układ wtryskowy i silnik. Wymiana filtra paliwa to czynność często zaniedbywana przez kierowców. To błąd, który może skończyć się uszkodzeniem układu wtryskowego. Jak wymienić filtr paliwa? Jak często należy to robić?

Kiedy wymienić filtr paliwa?

Konkretne zalecenia dotyczące tego, jak wymieniać filtr paliwa, znajdziesz w instrukcji obsługi. W zależności od modelu pojazdu wskazania producentów mogą się różnić. Najczęściej rekomenduje się wymianę po przejechaniu od 30 000 do 120 000 kilometrów. Jeśli roczny przebieg Twojego samochodu jest mniejszy (np. 10 000 km), warto wymieniać ten element cyklicznie raz w roku. Regularny serwis filtra jest szczególnie ważny w przypadku diesla. W pojazdach o tego typu silnikach wymianę najlepiej wykonywać przed każdą zimą.

Jak wymienić filtr paliwa?

W przypadku silników benzynowych wymiana filtra paliwa jest prosta i można ją wykonać samodzielnie. Nieco trudniejsze jest wykonanie tej czynności w dieslach, w których często należy najpierw odpowietrzyć układ. Najlepiej zrobić to przy pomocy komputera diagnostycznego lub poprosić o pomoc fachowca. Jak wymienić filtr paliwa? Schemat tej czynności można opisać w pięciu krokach:

1. Lokalizacja filtra

Filtr paliwa znajduje się pod podwoziem. Komfortowy dostęp do tego elementu najlepiej zapewni praca na kanale lub podnośnik.

2. Odkręcenie śrubek mocowania

Filtr najczęściej zamontowany jest na śrubkach. Do ich odkręcenia zazwyczaj wystarczy klasyczny śrubokręt.

3. Usunięcie starego filtra

Jak wymienić filtr paliwa? Demontaż polega na odpięciu przewodów paliwowych. Najlepiej wykonać to za pomocą szczypców lub kombinerek. Przewody zazwyczaj mocowane są na dwóch zatrzaskach. Należy je jednocześnie nacisnąć i zsunąć z filtra. Podczas wymiany z pewnością pojawi się niewielka ilość wypływającego paliwa. Pamiętaj, żeby nie wykonywać jej przy ogniu!

4. Instalacja nowego filtra

Kluczową kwestią jest dopasowanie części do modelu samochodu. Jak wymienić filtr paliwa? Najczęściej pomocne są oznaczenia wejścia (in) i wyjścia (out). Do wejścia montuje się wężyk odchodzący od zbiornika paliwa, a do wyjścia przewód, które doprowadza je do silnika. Po podłączeniu należy zakręcić mocowanie części.

5. Uruchomienie silnika

Pojazdy benzynowe można odpalić bezpośrednio po montażu. W dieslach należy najpierw odpowietrzyć układ.

Wiesz już jak wymienić filtr paliwa? Jak widzisz, czynność ta nie należy do specjalnie skomplikowanych. Jeśli szukasz dobrego filtra w korzystnej cenie, sprawdź ofertę Filterland.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl