Jaki filtr do klimatyzacji? Rodzaje i właściwości filtrów kabinowych

Filtr do klimatyzacji, zwany też kabinowym, to jeden z podstawowych elementów klimatyzacji. To dzięki niemu zanieczyszczenia z zewnątrz nie przedostają się do kierowcy i pasażerów. Regularna wymiana tego typu zabezpieczenia jest bardzo ważna. Filtry kabinowe obciążone są szczególnie w zimie, podczas której powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Jakie są rodzaje tego typu produktów i na który się zdecydować?

Działanie filtra

Jak już wspominaliśmy, główną funkcją filtra do klimatyzacji jest oczyszczanie powietrza, które dostaje się do wnętrza pojazdu. Proces ten neutralizuje również nieprzyjemne zapachy, które mogą znacznie obniżyć komfort jazdy. Filtr ogranicza nadmierne parowanie szyby i normalizuje pracę dmuchawy. Jest szczególnie ważny w przypadku alergików, u których długie przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu może wywołać reakcję alergiczną.

Rodzaje filtrów

Przed wyborem filtra do klimatyzacji warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami. Analiza konkretnego rozwiązania jest szczególnie ważna, jeśli pojazdem podróżują dzieci. Jakie są rodzaje filtrów kabinowych?

1. Standardowe

To proste konstrukcje, które zatrzymują cząsteczki stałe. Do zanieczyszczeń tego typu zalicza się między innymi kurz, sadza, pył drogowy czy pyłki kwiatowe. Taki filtr do klimatyzacji zmniejsza też ilość przenoszonych na pyle drobnoustrojów, co jest szczególnie istotne dla astmatyków i alergików.

2. Węglowe

To rozwiązanie wzbogacone o węgiel aktywny, który zwiększa skuteczność i funkcjonalność filtra do klimatyzacji. Produkt tego typu nie tylko zatrzymuje zanieczyszczenia stałe, ale pozwala też zmniejszyć ilość szkodliwych substancji chemicznych. Dzięki specyficznemu składowi dodatkowo blokuje dostęp nieprzyjemnym zapachom z zewnątrz.

Który wybrać?

Filtr do klimatyzacji z dodatkiem węgla aktywnego charakteryzuje się pochłanianiem większej ilości szkodliwych substancji. Zatrzymuje zanieczyszczenia takie jak siarka, węglowodory czy spaliny benzynowe. Jest optymalnym wyborem, jeśli pojazdem podróżują dzieci lub alergicy. Taki zakup warto rozważyć również w dużych miastach, w których stan szkodliwych substancji jest szczególnie wysoki. Podstawową wadą filtrów węglowych jest ich cena. Istotny jest również fakt, że tego typu rozwiązanie w przypadku intensywnego zapylenia trzeba wymieniać częściej niż wersję standardową.

Mamy nadzieję, że nasz tekst dostarczył Ci ciekawych informacji i wiesz już, jaki filtr do klimatyzacji wybrać. Jeśli rozważasz zakup tego typu części, sprawdź ofertę Filterland.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl