Jaki filtr oleju wybrać podczas przeglądu samochodu?

Silnik samochodowy to niezwykła konstrukcja. To od niego zależy sprawne funkcjonowanie pojazdu, warto więc zadbać o jego właściwą konserwację. Ważna jest przede wszystkim systematyczna wymiana elementów układu smarowania. Jaki filtr oleju wybrać, aby dobrze spełniał swoją funkcję?

Mechaniczna filtracja silnika

Pojazdy osobowe, w zależności od tego, w jaki sposób są eksploatowane, pompują kilkadziesiąt litrów oleju na minutę. Dzięki temu udaje się sprawnie zmniejszyć tarcie ruchomych części, w tym tłoków, panewek, pierścieni czy też gładzi cylindra. Oprócz jakości środka smarnego ważne jest także niezawodne działanie filtra oleju. Jaki filtr oleju wybrać? Na stronie sklepu Filter Land można wybrać filtry oleju puszkowe i wkłady filtrów oleju. To produkty przeznaczone do samochodów osobowych oraz maszyn silnikowych. Chłonne, skuteczne i jednocześnie odporne na warunki zewnętrzne, w tym wysoką temperaturę.

Zwlekanie z wymianą filtra

Producenci zwykle podają żywotność swoich produktów. Tak samo dzieje się w przypadku filtrów oleju. Tymczasem jazda autem na krótkich odcinkach skraca życie i okres wymiany filtra aż o połowę. Wiedzą o tym doskonale taksówkarze, kurierzy oraz różnego typu służby drogowe. Jaki filtr oleju powinni mieć? Przede wszystkim nowy i dobrej marki. Zwlekanie z wymianą tego elementu może skończyć się zapychaniem i ograniczeniem przepływu oleju. Zawór obejściowy będzie się otwierać, a pompa oleju zacznie przepuszczać zanieczyszczenia bezpośrednio do silnika. Silnik szybciej się zużyje, podobnie jak i olej, co prowadzi do większych kosztów serwisowania pojazdu.

Jaki filtr oleju wybrać do auta osobowego?

Dobrej jakości filtr zmniejsza ryzyko uszkodzenia i zużycia podzespołów silnika. Skutecznie oczyszcza olej od szkodliwych cząsteczek takich jak kurz, ściery metalowe, popioły, resztki paliwa, które nie uległy spaleniu, a nawet cząsteczki wody. Producenci pojazdów zalecają, aby stosować filtr taki, jak zastosowany podczas pierwszego montażu. Gwarantuje to dobrą jakość, ale spory wydatek. Istnieją alternatywne rozwiązania, które warto wziąć pod uwagę. Istotne są takie parametry jak dokładność filtracji, rodzaj oleju silnikowego, powierzchnia medium filtracyjnego, detale (w tym uszczelki) czy obudowa.

O problemach z olejem lub filtrem informuje specjalny sygnalizator. Dla kierowcy powinno to oznaczać szczególną czujność i sprawdzenie, jaka jest tego przyczyna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl