Jakie są filtry w samochodzie i jak często powinieneś je wymieniać?

Czy wiesz jakie są filtry w samochodzie? Te niewielkie części składowe twojego auta są bardzo ważne. Wpływają na bezawaryjną pracę i przedłużają żywotność pojazdu. Oto podstawowe informacje na temat filtra: oleju, powietrza, paliwa i kabinowego, które powinieneś znać.

Filtr oleju – zadba o dobry stan silnika twojego auta

Filtry w samochodzie najczęściej kojarzą się z filtrem oleju. To dzięki niemu silnik twojego auta działa bez zarzutu. Filtr oleju oczyszcza olej, który ma trafić do silnika. Jest niezwykle czuły. Odfiltrowuje drobinki piasku, włókna syntetyczne i inne drobniutkie zanieczyszczenia.

Filtr oleju znajduje się pod maską auta. Jego wymiany możesz dokonać samodzielnie w zaciszu własnego garażu. Jak często powinieneś wymieniać filtr oleju? Wszystko zależy od tego, jak często użytkujesz swój samochód. Dojeżdżasz codziennie do pracy i często organizujesz weekendowe wypady za miasto? Wymień filtr po przejechaniu 10-20 tysięcy kilometrów. Korzystasz z auta sporadycznie? Pamiętaj, żeby wymieniać filtr raz do roku.

Do czego służy filtr powietrza?

Jakie są filtry w samochodzie? Jednym z nich jest filtr powietrza. To jeden z elementów eksploatacyjnych pojazdu. Odpowiada za oczyszczanie powietrza z pyłów, kurzów i spalin, a oczyszczone powietrze dostaje się do silnika. Częstotliwość wymiany filtra powietrza również zależy od przebiegów auta. Przy codziennym użytkowaniu pojazdu wymianę filtra zaleca się co 20-30 tysięcy kilometrów, przy małych przebiegach wystarczy wymiana raz do roku. Wymiana filtra powietrza podobnie jak filtra olejowego jest szybka i prosta. Kierowca powinien poradzić sobie z nią sam.

Filtr paliwa – dlaczego jest ważny?

Jakie rodzaje filtrów znajdują się w samochodzie? Oczywiście filtry paliwa. Jak sama nazwa wskazuje, odpowiadają za oczyszczanie paliwa z różnych drobinek i osadów. Częstotliwość wymieniania filtra paliwa zależy od rodzaju silnika. Mechanicy zalecają, by w silnikach benzynowych wymieniać ten filtr co 100 tysięcy kilometrów, natomiast w dieslowych co 30 tysięcy kilometrów. Przy wymianie filtra paliwa ważna jest także pora roku. Najlepiej wymienić go przed zimą, by usunąć także zgromadzoną w przewodach paliwowych wodę.

Filtr kabinowy – najlepszy przyjaciel podróżujących alergików

Kolejnym filtrem w samochodzie jest filtr kabinowy. Dba on o jakość powietrza we wnętrzu auta. Jest szczególnie ważny, jeżeli masz alergię lub jeżeli w samochodzie przewożone są małe dzieci. Zadaniem filtra kabinowego jest oczyszczanie powietrza z roztoczy, kurzu, smogu i innych pyłków. Filtr ten należy wymieniać raz do roku. Zanieczyszczony filtr powietrza nie spełnia swojej funkcji, co negatywnie odbija się na zdrowiu kierowcy i współpasażerów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl