Jakie wyróżniamy rodzaje filtrów oleju?

Maksymalna ochrona silnika to gwarancja jego długiej żywotności i niezawodnej pracy. Szczególna uwaga należy się jednak nie bezpośrednio tej części samochodu, a ... filtrowi oleju! Sprawdź, jakie rodzaje filtrów oleju są dostępne w sprzedaży.

Funkcje filtra oleju

Sprawny i odpowiednio wybrany filtr oleju to sprawny silnik, dlatego warto poświęcić czas i regularnie sprawdzać jego stan. Zastanawiasz się, dlaczego tak ważna jest regularna wymiana właśnie tej części układu smarowania? Filtr oleju precyzyjnie oczyszcza olej silnikowy, usuwając piasek i inne zanieczyszczenia, mogące doprowadzić do zatarcia silnika lub innych, poważnych usterek.

Klasyfikacja filtrów olejowych

Wybór filtru olejowego może okazać się trudniejszy, niż przypuszczałeś. Sprawdź, jakie rodzaje filtrów oleju możesz znaleźć w sprzedaży i w jaki sposób dokonano ich kwalifikacji.

1. Dzieląc pojawiające się modele ze względu na zasadę ich działania, pozwoli Ci wyodrębnić filtry przegrodowe objętościowe i powierzchniowe, energetyczne oraz złożone;

2. Podział ze względu na jakość filtrowania wyróżnia filtry olejowe zgrubne, pomocnicze i dokładnego oczyszczania;

3. Klasyfikacja ze względu na przyznane w układzie smarowania miejsce, obejmuje filtry bocznikowe, szeregowo-bocznikowe oraz pełnoprzepływowe;

Wybór właściwego filtra oleju

Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni model? Przede wszystkim zwróć uwagę na specyfikację posiadanego samochodu – właściwie wybrany filtr olejowy maksymalnie zwiększy wydajność olejów silnikowych, jednocześnie zwiększając możliwości samochodu i bezpieczeństwo silnika. Zapoznaj się ze szczegółowymi oznaczeniami, które znajdziesz na silniku lub w instrukcji obsługi pojazdu, dzięki temu będziesz miał pewność, że wybrany filtr jest odpowiedni.

Puszkowe filtry oleju

Samochody z silnikiem spalinowym najczęściej wyposażone są w puszkowe filtry oleju. Skąd wzięła się ich nazwa i czym właściwie się wyróżniają?

Nie powinno być zaskoczeniem, że filtry puszkowe do złudzenia przypominają ... puszkę i to właśnie jej zawdzięczają to określenie. Wewnątrz takiego modelu znajduje się wkład filtrujący, którego zadaniem jest oczyszczanie oleju. Filtry puszkowe między sobą mogą różnić się rozmiarem, średnicą albo wielkością zaworu, jednak wszystkie mają wspólną cechę – wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej – wymiana tego rodzaju filtra oleju jest prosta i nie wymaga specjalnych umiejętności.

Wybór odpowiedniego rodzaju filtra oleju nie jest prosty, jednak jest naprawdę ważny. Znając jego rolę w układzie smarowania, wpływ na pracę silnika i sposób klasyfikacji jesteśmy przekonani, że dokonasz właściwej decyzji i będziesz cieszył się bezawaryjną pracą samochodu w każdych warunkach!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl