Objawy wskazujące na konieczność wymiany filtra powietrza

Silnik dobrze pracuje między innymi dzięki temu, że nie dostają się do niego niepożądane cząsteczki. Mogą się one znajdować między innymi w docierającym do niego powietrzu. Za wysoką jakość powietrza odpowiada filtr powietrza. Jeśli jest on uszkodzony lub zapchany, w skrajnych przypadkach może dojść do bardzo poważnej awarii silnika, która pochłonie dużo środków. Znacznie lepiej jest znać objawy wskazujące na konieczność wymiany filtra powietrza. To niedroga, ale niezwykle ważna część.

Zapach i przegrzewanie silnika

W trakcie jazdy samochodem lub niedługo po niej można wyczuć charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Może on świadczyć o przegrzewaniu silnika, które wynika z docierania do niego niewystarczającej ilości powietrza przez zapchany filtr. Zapach jest też dowodem na spalanie niepożądanych cząstek, w tym pyłów, kurzu, brudu. W niektórych sytuacjach zapach można poczuć także wewnątrz samochodu.

Większe spalanie paliwa

Kolejnym objawem zużycia filtra powietrza jest wyższe niż normalnie spalanie paliwa. Jeśli mamy pewność, że nie zmieniła się jakość paliwa oraz nasz styl i warunki jazdy, można skontrolować, czy to właśnie nie filtr powietrza jest winny tej sytuacji.

Spadek mocy

Bez dostatecznego dopływu powietrza do silnika, nie ma możliwości uzyskania zadowalającej mocy. Objawem wskazującym na konieczność wymiany filtra powietrza może być mała dynamika silnika i większa ilość czasu potrzebna do uzyskania maksymalnego momentu obrotowego. Nikt nie lubi jeździć autem wykazującym taki problem, dlatego tym prędzej konieczne jest sprawdzenie między innymi kondycji filtra powietrza.

Szybkie zużywanie innych elementów silnika

Te części silnika, które są narażone na tarcie, są szczególnie narażone na uszkodzenie, gdy filtr powietrza nie działa prawidłowo. Pojawienie się cząsteczek stałych, brudu i innych zanieczyszczeń sprawia, że elementy cierne szybciej ulegają zatarciu i zużyciu. Przy ich wymianie warto zwrócić uwagę na kondycję filtra powietrza, gdyż odbywająca się naprawa mogła być objawem zapchania lub zniszczenia filtra. To ważne, gdyż może dojść do kolejnego uszkodzenia nowo wymienionych elementów ciernych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl