Wymiana filtra kabinowego – co musisz wiedzieć?

Filtr kabinowy, zwany również przeciwpyłkowym to element powszechnie wykorzystywany w pojazdach klimatyzowanych. Jego zadaniem jest utrzymanie czystości powietrza w kabinie. Chroni kierowcę i pasażerów przed szkodliwymi substancjami, takimi jak kurz, pleśń czy sadza. Jego funkcją jest również niwelowanie nieprzyjemnych zapachów. Regularna wymiana filtra kabinowego jest kluczowym aspektem jego sprawnego działania. Co warto o niej wiedzieć?

Wymiana filtra kabinowego – kiedy?

Okresowa wymiana tego elementu umożliwia uniknięcie przegrzania silnika dmuchawy. Ciężko dokładnie określić, po jakim czasie dochodzi do zapchania filtra. Przy stałej eksploatacji samochodu wymiana filtra kabinowego powinna być wykonywana raz w roku lub po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów. Na stan systemu oczyszczania wpływają czynniki, takie jak jakość powietrza czy czas pędzony w korkach.

Filtr kabinowy – objawy zużycia

Wielu kierowców zaczyna myśleć o wymianie filtra kabinowego dopiero wtedy, gdy pojawiają się objawy jego zużycia. To błąd, bo problemy z odpowiednią filtracją zaczynają się znacznie wcześniej. Jak objawia się zapchany system oczyszczania? Często obserwowane jest parowanie szyb. Wyraźnym wskaźnikiem zużycia filtra jest również nieprzyjemny zapach, wydobywający się z klimatyzacji.

Samodzielnie czy w warsztacie?

Możliwość samodzielnej wymiany filtra kabinowego zależy przede wszystkim od sposobu jego zamontowania. Takie systemy oczyszczania mogą znajdować się w różnych miejscach. Najczęściej umieszczone są pod schowkiem z prawej strony kokpitu lub na przyszybiu. W niektórych modelach samochodów do wymiany potrzebne są specjalne klucze. Informacje o lokalizacji i wymianie filtra kabinowego powinny znajdować się w instrukcji obsługi pojazdu.

Wymiana filtra kabinowego – jaki wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, filtr kabinowy ma wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Wybierając ten element, należy zwrócić uwagę na jego jakość. Zamienniki wykonane ze słabych materiałów, nie tylko nie zapewniają odpowiedniej filtracji, ale też szybko się zapychają. Przy okazji wymiany filtra kabinowego warto rozważyć wersję klasyczną i system oczyszczania z dodatkiem węgla aktywnego. Tę drugą możliwość szczególnie poleca się do pojazdów, którymi podróżują alergicy lub dzieci. Coraz częściej wybierana jest również w większych miastach, w których jakość powietrza notorycznie spada poniżej dopuszczalnych norm.

Wymiana filtra kabinowego to ważny element właściwej eksploatacji samochodu. To od niej zależy jakość i bezpieczeństwo warunków panujących wewnątrz pojazdu. Zdecydowanie warto o niej pamiętać. Szukasz dobrego filtra do klimatyzacji? Sprawdź propozycje naszego sklepu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl